News

In the discussion, one savvy shopper noted that one gallon goes for $3.89 and a two-pack of one gallons is $7.78. If you do the math, you'll notice the two-pack is simply double the price of the ...
This uses both milk and buttermilk (you'll find that recipe below). Plus, pancakes can be frozen so make all the homemade pancakes you want. Get Ree's Perfect Pancakes recipe .
A full gallon of milk with flat, rigid sides may be fine sitting in your fridge, but if you were to drop it on the floor, it would likely rupture. The dimple can prevent that from happening.